Prominent & Leading Manufacturer from Howrah, we offer grinding media balls, 40 mm alloy steel grinding media balls, 50 mm hyper steel grinding media balls, 25 mm cast iron grinding media balls, 20 mm high chrome steel grinding media balls and 60 mm steel grinding media balls.
₹ 40 / Kg Get Latest Price
| Media Type | Alloy Steel |
| Hardness | 65HRC |
| Application | Used For Milling Or Grinding Processes To Crush, Grind And Mill Various Materials |
| Shape | Round |
| Breakage Rate | 1 % |
| Brand | P.A.Steel Co |
₹ 40 / Kg Get Latest Price
| Ball Diameter | 40 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Application | Used For Milling Or Grinding Processes To Crush, Grind And Mill Various Materials |
| Ball Finish | Forged |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Brand | P.A.Steel Co |
| Hardness | 65HRC |
| Breakage Rate | 1 % |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Ball Diameter | 50 mm |
| Application | Used In The Mining And Cement Industries |
| Ball Finish | Forged |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Material | Hyper Steel |
| Hardness | 60HRC |
| Breakage Rate | 1% |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 25 / Kg Get Latest Price
| Ball Diameter | 25 mm |
| Material | Cast Iron |
| Application | Used For Milling Or Grinding Processes To Crush, Grind And Mill Various Materials |
| Ball Finish | Forged |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Brand | P.A.Steel Co |
| Hardness | 40HRC |
| Breakage Rate | 1 % |
Minimum order quantity: 1000 Kg
25 mm Cast Iron Grinding Media Balls are widely used in grinding and milling applications in cement plants, mining, and mineral processing industries. Made from high-quality cast iron, these grinding balls provide excellent hardness, good wear resistance, and long service life. Their uniform shape and size help ensure efficient grinding performance and consistent material processing
₹ 20 / Kg Get Latest Price
| Ball Diameter | 20 mm |
| Chrome Content | 1% |
| Application | Used In The Mining And Cement Industries |
| Ball Finish | Forged |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Material | High Chrome Steel |
| Hardness | 65HRC |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 3000 Kg
20 mm High Chrome Steel Grinding Media Balls are durable and high-performance grinding balls used in cement plants, mining, and mineral processing industries. Manufactured from high chrome steel, these balls offer excellent hardness, superior wear resistance, and long service life. Their uniform size and smooth surface ensure efficient grinding, improved milling performance, and reduced operational cost
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Ball Diameter | 60 mm |
| Hardness | 60HRC |
| Material | Steel |
| Application | Used To Grind Materials Into Fine Powders |
| Ball Finish | Forged |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Ball Diameter | 30 mm |
| Material | High Carbon Chromium Steel |
| Application | Used In The Mining And Cement Industries |
| Ball Finish | Forged |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Brand | P.A.Steel Co |
| Hardness | 60HRC |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Arun Kumar Singh (CEO)
P.A.Steel Co.
33, O Road Netajigarh P.O Liluah, Liluah
Howrah - 711108, West Bengal, India